Polski Związek Krótkofalowców

Oddział Terenowy nr 26 w Toruniu

 Przemienniki  Dyplomy  lokalny SDR
czas na świecie
Created by sp2ilq
Wyprawa na zamek krzyżacki Mała Nieszawka PTO03

Po udanej majowej wyprawie na Zamek Dybowski, gdzie pracowaliśmy pod znakiem klubowym SP2PMK/2 w ramach "Zawodów zamkowych" nabraliśmy ochotę na kolejną wyprawę zamkową. Nasz wybór padł na ruiny zamku krzyżackiego w Małej Nieszawie ( gmina Wielka Nieszawka ) o numerze PTO03 wg. PGA to TO08. Po wcześniejszym rozpoznaniu terenu, warunków dojazdu i pracy postanowiliśmy wystartować w sobotnie popołudnie 1–go czerwca 2013 roku.
Teraz kilka słów na temat Naszej docelowej lokalizacji wyprawy tj. zamku krzyżackiego komtura nieszawskiego w Małej Nieszawie. Zamek został wybudowany z cegły i kamienia (fundamenty) około 1327 roku, w zakolu lewego brzegu Wisły. Zamek składał się z zamku właściwego, czteroskrzydłowego na rzucie kwadratu (35 x 35,7 m) otoczonego murem z parchamem i fosą szeroką na 13–19m i na 5,5 m głęboką oraz dwóch przedzamczy. Powstał na miejscu wcześniejszych umocnień drewniano – ziemnych.
Po traktacie pokojowym zwanym mełnieńskim (zawartym w 1422 roku nad brzegiem jeziora w Mełnie niedaleko Grudziądza) tereny komturstwa nieszawskiego przeszły w posiadanie króla Władysława II Jagiełły. Zamek miał być przekazany królowi polskiemu lub zburzony "do świetego Jana" następnego, tj. 1423 roku. Decyzją Wielkiego Mistrza zakonu krzyżackiego (po konsultacjach ze wszystkim komturami państwa zakonnego) zamek został częściowo rozebrany, a pozostałe mury i umocnienia zamku zostały zburzone i zwalone do otaczającej zamek fosy. Obecnie z zamku komtura nieszawskiego pozostały jedynie zasypane (w miarę czytelne) fragmenty fundamentów.
Po zburzeniu przez Krzyżaków swojego zamku komturskiego w Małej Nieszawie i przeniesieniu się Krzyżaków na teren prawobrzeżny Wisły (teren obecnego Starego Torunia), król polski lokował naprzeciwko Torunia, po drugiej stronie Wisły zamek królewski ( obecny Zamek Dybowski zwany również zamek Dybów) oraz osadę Nieszawa. Co się działo dalej – można poczytać w materiałach historycznych do których odsyłam ;- ))))))))))

Nasza wyprawa dotarła na miejsce w składzie : Mariusz SQ2BNM, Irek SP2MSF i Grzegorz SP2OYF. Sprawdziliśmy lokalizację, rozpakowaliśmy sprzęt, powiesiliśmy antenę na pasmo 3,5 MHz. Dysponowaliśmy również sprzętem do łączności UKF. Po uruchomieniu się na paśmie KF okazało się , że akurat na tym paśmie trwają zawody Dzień Dziecka. Nie chcąc wprowadzać zamieszania w trakcie zawodów nawiązaliśmy kilka lokalnych łączności na paśmie UKF. Po zawodach zrobiliśmy wywołanie ogólne z lokalizacji zamku krzyżackiego w Małej Nieszawie PTO03. Zaczęliśmy nawiązywać łączności, w realizacji których zaczęła nam przeszkadzać szybko nadciągająca z kierunku południowo - wschodniego burza. Trzaski na paśmie uniemożliwiały wymianę raportów i danych korespondentów. Po nawiązaniu kilkunastu łączności musieliśmy się zwijać. Bardzo silne, porywiste podmuchy wiatru poprzewracały nam fotele i stolik ze sprzętem. W ulewnym deszczu pakowaliśmy sprzęt do samochodów i w samochodach musieliśmy przeczekać oberwanie chmury, które się rozpętało na tym terenie. Po około pół godzinnym oczekiwaniu spakowaliśmy resztę sprzętu i w wyśmienitych nastrojach powróciliśmy do Torunia. Jest co wspominać, wyprawa była bardzo udana, zdobyliśmy kolejne doświadczenia z pracy terenowej. Z wyprawy na wyprawę idzie Nam coraz lepiej i sprawniej.
Reasumując:


Ogólne informacje dla kolejnych wypraw na zamek Mała Nieszawka PTO03:

Tekst i zdjęcia SQ2BNM