Polski Związek Krótkofalowców

Oddział Terenowy nr 26 w Toruniu

 Przemienniki  Dyplomy  lokalny SDR
czas na świecie
Created by sp2ilq
SP2PMK/2 czyli wyprawa na Zamek Dybowski – PTM02

Na jednym z kwietniowych spotkań w klubie SP2PMK w rozmowach powrócił pomysł pracy terenowej z zamków i fortów toruńskich. Pod pojęciem zamków toruńskich mam na myśli: zamek krzyżacki (ozn. PTM01), zamek Dybowski (zamek królewski zwany również Dybów – (ozn. PTM02) oraz leżący przy samej granicy miasta Torunia przy ujściu Drwęcy do Wisły (ale już w powiecie) zamek królewski Złotoria (ozn. PTO04). Mamy w tej materii już spore doświadczenie, ponadto w 1999 roku powstał dyplom Twierdza Toruń – Manager Piotr SQ2CFV (odsyłam do zakładki DYPLOMY OT 26).

Pomysł znalazł podatny grunt i powoli zaczęły się przygotowania. Wybór padł na zamek Dybowski po drugiej stronie Wisły. Uzgodniono termin – postanowiliśmy wystartować w zawodach zamkowych - tak więc okazja przednia i większe zainteresowanie. Wrzuciliśmy info na stronę PGA, podaliśmy informację w czasie czwartkowych komunikatów oddziału 26 PZK. Załatwiliśmy wszelkie konieczne formalności – tj. zgodę na wjazd pod zakaz na ulicy Dybowskiej (niezbędny w przypadku dojazdu samochodami ze sprzętem – dla piechurów i użytkowników rowerów ten wymóg nie istnieje), poinformowaliśmy komisariat Policji na Podgórzu o naszej imprezie (udział w zawodach krótkofalarskich plus rozwinięcie i zwinięcie sprzętu – suma sumarum ponad 5 godzin obecności na zamku Dybowskim). Ponieważ w tym czasie w – Podgórzu było kilka imprez kulturalno – sportowych i ze względu na sobotni termin oraz ładną pogodę można się było spodziewać sporo gości na zamku w różnym wieku i z różnymi zainteresowaniami.

No i nadszedł ten dzień ( a właściwie popołudnie 18 maja 2013 roku). Pogoda generalnie dopisała, chociaż jak dojeżdżaliśmy do zamku to zaczęło padać, ale po chwili się wypogodziło. Rozwineliśmy dwie anteny (dipola na 80m oraz 41,5 m Long Wire), które sprawowały się wyśmienicie. TRX to Icom 735 plus fabryczny zasilacz oraz głośnik SP-23.Przy okazji sprawdziliśmy możliwości rozwieszenia anten w pobliżu zamku Dybowskiego. Ponieważ wcześniej udało się uzyskać zgodę na korzystanie z zasilania 220V od gospodarza obiektu sprawa zasilania stacji była prosta. Byliśmy przygotowani również awaryjnie na pracę z wykorzystaniem akumulatorów, ale prąd mieliśmy bez problemu przez cały czas pobytu na zamku.

Wyjazd na zamek Dybowski i udział w zawodach traktowaliśmy jako trening pracy terenowej, szlifowanie pracy operatorskiej, sprawdzenie możliwości sprzętowych ( antena na 80m była robiona w dniu wyjazdu przez Irka SP2MSF) i okazała się bardzo skuteczna.
Podsumowując:


Na koniec kilka informacji, które mogą się przydać dla kolejnych ekip pracujących z zamku Dybowskiego:
Tekst i zdjęcia SQ2BNM

/