Polski Związek Krótkofalowców

Oddział Terenowy nr 26 w Toruniu

 Przemienniki  Dyplomy  lokalny SDR
czas na świecie
Created by sp2ilq
Wizyta w klubie VK2BV w Melbourne

Wędrują po świecie, a podróże to moje drugie hobby, staram się zawsze spotykać z miejscowymi krótkofalowcami. Gdy więc planowałem na grudzień 2013 roku podróż do Australii i Nowej Zelandii, postanowiłem postąpić zgodnie z tradycją. Ponieważ pierwsze 10 dni podróży miałem spędzić w Sydney, po krótkich poszukiwaniach w internecie znalazłem informacje, że 7 grudnia klub VK2BV – Waverley Amateyr Radio Society ma właśnie comiesięczne spotkanie w swojej siedzibie przy Vickery Avenue w dzielnicy Rose Bay. Okazało się, że to zaledwie 5 przystanków autobusem od miejsca w którym się zatrzymałem. Po wymianie emaili z sekretarzem (Raffy VK2RF) otrzymałem serdeczne zaproszenie do odwiedzenia klubu.
Następnego dnia po wylądowaniu, w sobotę około 13.00 witali mnie w klubie Raffy i jeden z nestorów sydneyskiego krótkofalarstwa John VK2AHK. Klub powstał w 1919 roku, a wśród jego założycieli byli Frank Leverrier (XEN), Malcolm Perry (XCP) i Ray Allsop (XCA) – krótkofalowcy, którzy byli w grupie pierwszych 27 radioamatorów licencjonowanych na nadawców w Australii w 1911 roku. Obszernie o historii klubu można poczytać na ich stronie internetowej w zakładce "club history ".
Siedziba klubu od początku jego istnienia pozostaje ta sama – drewniany budynek w pięknej nadmorskiej dzielnicy, z jednej strony graniczący z malowniczą mariną nad zatoką, a z drugiej z polami golfowymi. Od kilku lat krótkofalowcy wspłdzielą budynek z miejscową drużyną skautów. Pomieszczenia klubowe to operatornia, sala szkoleniowo–imprezowa i magazyn. Na dachu budynku postawiono niewielki maszt a na nim zawieszono anteny: głównie inverted – V na różne pasma oraz pionowe na fale ultrakrótkie. W operatorni cały sprzęt (TS 2000, wzmacniacz końcowy oraz radiotelefony UKF i rozbudowany przełącznik antenowy) umieszczony jest w konsoli wzdłuż stołu operatorskiego.
W okręgu Sydney działa 21 przemienników w paśmie 2 metrowym oraz 20 w paśmie 70 cm. Przemiennik działający w klubie VK2BV jest podłączony do E-link a w 2014 roku będzie uruchomiony inny przemiennik działający w technologii D–Star używający znaku VK2RBV. Członkowie klubu aktywnie uczestniczą w pracy z terenowego QTH (głównie latarnie morskie i wyspy), aktywnie pracują w zawodach oraz uczestniczą w akcjach JOTA (Scout's Jamboree in the Air). Od czasu do czasu organizują wycieczki do interesujących (głównie dla młodzieży) miejsc: w ostatnich latach zorganizowano między innymi wyjazd do Kurrajong Radio Museum> w którym można między innymi ponad 50 radiostacji wojskowych z okresu II Wojny Światowej, oraz na nieczynny już statek–latarniowiec.
Problemy mają australijscy koledzy w zasadzie dwa: brak młodych operatorów (z kąd my to znamy …) oraz bardzo duża odległośc do najbliższego DXa – to przecież kraj na końcu świata … Był również polski akcent: zamieniłem kilka zadań "prawie" po polsku z Aleksem VK2AK, który miał babcię Polkę i dziadka Serba, a jadąc do Europy na wakacje, pracuje pod znakiem YT1AK. Po kilku godzinach pogaduszek w miłej i sympatycznej atmosferze oraz zrobieniu fotek przyszedł czas na wypisanie kilku słów na kartach QSL, wspólny spacer nad brzegiem zatoki i pożegnanie.
Mirek SP2ILQ, styczeń 2014