Polski Związek Krótkofalowców

Oddział Terenowy nr 26 w Toruniu

 Przemienniki  Dyplomy  lokalny SDR
czas na świecie
Created by sp2ilq
Zawody Militarne z zamku krzyżackiego Toruniu.

No cóż, wreszcie nadszedł czas na pracę z zamku krzyżackiego w Toruniu, którą zaplanowaliśmy na sobotę 10 sierpnia. Wcześniej uzyskaliśmy niezbędne zgody od właścicieli terenu na rozwieszenie anten i pracę z terenu zamku krzyżackiego w Toruniu tj. Dyrektora Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu oraz Dyrektora Kasyna , które mieści się w dawnej restauracji zamkowej na murach zamku. Pogoda od samego rana była deszczowa, ale prognozy zapowiadały się dosyć dobrze. Około godziny 13 przestało padać, a około 16 zaczęło przez chmury przebijać słońce. Po rozwieszeniu dipola na pasmo 3,5 MHz (zawody są rozgrywane na tym paśmie) rozkładamy pozostały sprzęt. Mamy możliwość korzystania z zasilania z sieci, tak więc akumulatory pozostają w gotowości. Nasz sprzęt to już tradycyjnie Icom 735, do tego fabryczny zasilacz Icom PS-125 oraz dodatkowy, zewnętrzny głośnik Icom SP-23. Radio wielokrotnie sprawdzało się w tego typu wyprawach i tym razem również nie zawiodło. Na początku zawodów dołączył do Nas Janusz SP2UKX. Jesteśmy więc w doborowym towarzystwie ( Irek SP2MSF, Janusz SP2UKX i piszący te zdania Mariusz SQ2BNM), które zdobyło już niejeden zamek. Irek zdążył jeszcze zrobić dla każdego porządną kawę (jak zwykle dzięki Irkowi mamy perfekcyjne zabezpieczenie logistyczne tj. gorąca kawa, herbata, zimne napoje, słodycze do przegryzienia – można nadawać godzinami.
W ciągu dwóch godzin zawodów zrobiliśmy około 70 łączności, rozdając punkty z zamku krzyżackiego, czyli budowli militarnej najwyżej punktowanej w tych zawodach.
Nasza praca krótkofalarska wzbudzała duże zainteresowanie osób zwiedzających ruiny zamku krzyżackiego w Toruniu. Obok zamku znajduje się miejsce widokowe na Wisłę oraz drugą stronę Torunia (Kępa Bazarowa, Majdan), jak również dobrze widoczne są mosty toruńskie - łącznie z najnowszą konstrukcją w trakcie budowy.
Podsumowując :

  1. dobre miejsce do pracy przy samych ruinach
  2. dobre warunki do powieszenia i ustawienia anten ( po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielami terenu i obiektów)
  3. zasilanie z zapasowych źródeł energii – możliwe korzystanie z sieci elektrycznej (po wcześniejszym uzgodnieniu z właścicielami terenu i obiektów)