Polski Związek Krótkofalowców

Oddział Terenowy nr 26 w Toruniu

 Przemienniki  Dyplomy  lokalny SDR
czas na świecie
Created by sp2ilq
Sobotni poranek w ruinach czyli kolejny zamek – Raciążek PAK01 zdobyty.

Po wcześniejszym rozpoznaniu terenu w sobotni poranek 27 lipca wyruszamy w tandemie – Irek SP2MSF i Mariusz SQ2BNM pracować z kolejnego zamku. Tym razem celem są ruiny zamku biskupiego w Raciążku. Zamek ten położony na skraju miejscowości o tej samej nazwie ( która a pro po graniczy z uzdrowiskowym Ciechocinkiem ) w swojej historii zawarł wiele ciekawych faktów
Zamek w Raciążku – zamek biskupi znajdujący się w dawnym mieście Raciążek, w gminie Raciążek, w powiecie aleksandrowskim, w województwie kujawsko-pomorskim. Położony na krawędzi doliny Wisły. Obecnie w stanie ruiny. Zbudowany w stylu gotyckim w XIV wieku przez biskupów włocławskich. Składał się z zamku właściwego i przedzamcza, otoczonych murem. W 1404 roku gościli w nim król Władysław II Jagiełło z małżonką, książę Witold Kiejstutowicz i posłowie krzyżaccy. Prowadzone tu były rozmowy z zakonem krzyżackim co do zwrotu ziemi bobrzymskiej i dobrzyńskiej. Rozbudowany w latach 1467-1503. W 2 połowie XVI wieku przebudowany na rezydencję biskupów. Rozebrany w 1 połowie XVIII wieku na budowę pałacu zburzonego później przez władze pruskie. Zachowały się fragmenty murów przyziemia. Historia bardzo ciekawa , odsyłam do lektury !!!.
Po dotarciu na miejsce szybko udało się rozwiesić dipola na pasmo 3,5 MHz. Do tego wykorzystując teleskopową tyczkę przymocowaną do stojącej na terenie ruin ozdobnej lampy wystawiamy bazową antenę na pasmo 2 metrowe, co zaowocowało ciekawymi i dalekimi łącznościami. Pogoda z początku słoneczna, po godzinie Naszej aktywności płata figla serwując Nam kilkuminutowy prysznic. Nic nowego w Naszych wyprawach ! Po chwili się przejaśnia, zaczyna być parno i upalnie – czujemy się jak w czasie wyprawy na tropikalną wyspę ;-). Nawiązujemy sporo łączności na 3,5 i 7 MHz, korespondentami są również stacje zagraniczne. Równolegle Irek pracuje na paśmie 2 metrowym, robi m.in. łączności w porannym kółeczku toruńsko–bydgosko–inowrocławskim, nawiązuje również łączności z okolicami Warszawy. Z wieloma stacjami umówiliśmy się na kolejne spotkanie w ramach wypraw zamkowych , czyli w niedzielę po południu z ruin zamku krzyżackiego w Bobrownikach.
W trakcie pracy z ruin zamku odwiedził Nas Janusz SP2QVC z Ciechocinka. Jest okazja do pogadania, wymiany informacji. Janusz zaprosił Nas do siebie, ale ze względu na utrudniony powrót do Torunia ( zmiana turnusów nad morzem, o czym przekonaliśmy się w drodze do Raciążka na trasie Nr 1) oraz fakt, że Irek miał zmianę popołudniową w pracy z przykrością musieliśmy podziękować Januszowi za tę kuszącą propozycję. Będzie jeszcze okazja do odwiedzin. W trakcie składania sprzętu rozmawialiśmy o ewentualnej przyszłej pracy z zamku w Raciążku w rozszerzonym składzie jeszcze w tym roku.

Podsumowując: